Постачальники знизили ціни: як змінилися тарифи та скільки українці платитимуть за газ у листопаді

Маша Иванова
2021-11-02, 09:00
  +24     0


Уперше за пів року приватні постачальники знизили вартість газу в рамках річного тарифу. Чому перегляд цін став можливим?

Окремі постачальники газу вперше з початку дії так званої балансуючої групи "Нафтогазу" зменшили вартість палива для населення.

У рамках нових домовленостей з НАКом приватні компанії отримали однакові ціни на газ – 7,42 грн за куб м. Крім того, була усунута можливість перепродажу "дешевого" газу для потреб промисловості.

Які зміни були ухвалені останнім часом та як це вплинуло на кінцеву вартість палива для населення?

Балансуюча група "Нафтогазу"

Після стрімкого зростання цін на газ на початку 2021 року влада вирішила зафіксувати вартість палива для населення на рівні 6,99 грн за куб м.

Постачальники з цим рішенням не погоджувалися та погрожували його оскаржити. У підсумку до суду ніхто не дійшов, але вже тоді було зрозуміло, що обмеження ціни буде тимчасовим.

Тоді почалися розмови про намір запровадити так званий річний продукт, у рамках якого постачальники отримають контракти з "Нафтогазом" за фіксованою ціною, додадуть свою маржинальність та запропонують ресурс населенню.

Однак із самого початку постачальники були поставлені в нерівні умови. Найбільш вигідні ціни отримали постачальник "Нафтогазу" та компанія "Йе енергія" Дмитра Фірташа.

На розв'язання цієї проблеми пішло майже пів року. З жовтня сегмент постачання газу населенню почав працювати в складі так званої балансуючої групи "Нафтогазу". Контракти діятимуть до травня.

Усі постачальники, що приєдналися до балансуючої групи, отримали можливість купувати газ за однаковою ціною: 7,42 грн за куб м. Нововведення також містить запобіжник від перепродажу "дешевого" палива для потреб промисловості.

Умови річного тарифу не дозволяли підвищувати ціни протягом року. За можливості вартість палива можна було знижувати, але цього не дозволяла світова кон'юнктура.

Після запуску балансуючої групи та перегляду цін для постачальників така можливість з'явилася і окремі учасники ринку нею скористалися.

Як змінилися ціни постачальників

Напередодні постачальники опублікували нові ціни для населення. Знизили ціни на листопад сім компаній.

Найкращу пропозицію для споживачів зробила компанія ETG: 7,79 грн за куб м.

По 7,8 грн за куб м пропонує паливо компанія Neogas. Слідом за нею ідуть "Евода трейд" – 7,88 грн за куб м, "Черкасигаз збут" та "Уманьгаз збут" – 7,89 грн за куб м.

Вартість палива від "Газопостачальної компанії "Нафтогаз" не змінилася – 7,96 грн за куб м. Такі ж пропозиції і в компаній "Газпостачсервіс" і "Тернопільоблгаз збут".

 
Решта компаній пропонують газ за цінами від 7,98 до 13,5 грн за куб м. За останньою ціною газ продають Житомирська обласна енергопостачальна компанія та Херсонська обласна енергопостачальна компанія.

Більшість компаній встановили ціни до 9 грн за куб м.

Проблема постачальника останньої надії

Досі актуальною залишалася проблема споживачів, які потрапляли до постачальника останньої надії.

Постачальник останньої надії (ПОН) надає послуги споживачам, якщо вони залишилися без газопостачальника внаслідок банкрутства, закінчення чи анулювання ліцензії, необрання компанії після розриву контракту з іншою установою. Функцію ПОН виконує ГК "Нафтогаз України".

До жовтня тариф для ПОН становив 16,56 грн за куб м – удвічі більше за середні ціни для населення на ринку.

Постачальник останньої надії – страховий механізм, який широко використовується і в ЄС, де ціни набагато вищі за українські. Вони можуть бути навіть учетверо вищими, ніж у традиційних постачальників.

Через банкрутства або банальну відмову компаній продавати газ населенню на ПОН останнім часом випало майже 600 тис побутових споживачів. Найпоширенішою причиною відмови від абонентів є нерентабельність постачання газу.

В інших випадках причиною відмови є відверті маніпуляції.

Так, медіа наводили приклад Одеської області, де з жовтня ТОВ "Газ технолоджі" припинило постачання газу населенню, і 126 тис побутових клієнтів перейшли до ПОН.

У вересні припинило постачання ТОВ "Полтавагаз збут", яке забезпечувало газом 213 тис сімей у Полтавській області.

Цим споживачам до переходу до інших постачальників доводилося платити за газ удвічі вищий тариф ПОН.

25 жовтня це питання тимчасово вирішили заднім числом.

Уряд дозволив побутовим споживачам, що користуються послугами постачальника останньої надії, з 1 жовтня по 30 листопада 2021 року платити йому за кубометр газу 7,96 грн з ПДВ.

При цьому ціна на газ для бюджетних установ, закладів охорони здоров'я державної та комунальної форм власності не змінилася і становитиме 16,8 грн за куб м з ПДВ.

Джерело Економічна правда

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Коментарів 0