На Житомирщині проведуть вакцинацію диких тварин від сказу: розкидають більше 600 тисяч брикетиків-приманок

2020-08-28, 12:15
  0     0


На початку вересня в області проведуть  пероральну вакцинацію диких м’ясоїдних тварин від сказу: з повітряних суден розкидатимуть брикети-приманки.

Про це повідомила пресслужба головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області.

«Відповідно до наказу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів № 546 від 21 серпня 2020 року, на території Житомирської області планується проведення осінньої кампанії із пероральної вакцинації диких м’ясоїдних тварин проти сказу», – значиться у повідомленні.

Обробці підлягатиме 25 481 км2 території Житомирської області, а це 85% загальної площі області. Вакцинації не підлягають населені пункти, водні об’єкти, автомагістралі та заборонні зони для польотів цивільної авіації.

Буде розповсюджено 637,025 тис. доз вакцини, з розрахунку на 1 км2 по 25 доз вакцини. Висота польоту повітряних суден 500-800 м, відстань між смугами розкладання 500-1000 м. Застосовується вакцина антирабічна для пероральної імунізації м’ясоїдних тварин «Орісвак» виробництва ТОВ «Укрветпромпостач» (м. Бровари).

«Вакцина в своєму складі містить атенуйований (штучно послаблений) штам вірусу сказу SAD Bern та біологічний маркер (антибіотик тетрациклінового ряду). Після прокушування полімерного блістера всередині поживної принади вакцинний вірус потрапляє на слизову оболонку порожнини рота і піднебінної мигдалини. Організм вакцинованої особини розпізнає вірус як чужорідне тіло, активує імунну систему на вироблення віруснейтралізуючих антитіл. Тварини отримують захист від інфікування вірулентним польовим вірусом сказу та не поширюють сказ. Захисний ефект від застосування вакцини спостерігається лише в неінфікованих тварин. Наявність материнських антитіл до сказу може впливати на виникнення захисного імунітету у тварин. Формування імунітету у вакцинованих тварин складає 21 день і триває мінімум 1 рік», – зазначають у Держпродспоживслужбі.Вакцина має транспортуватися та зберігатися при температурі 20 градусів або нижче, тому препарат безпосередньо завозиться до авіатранспорту у холодильному обладнанні.

З метою лабораторного контролю за ефективністю пероральної вакцинації через 30 днів після проведення кампанії проводиться відстріл лисиць з розрахунку 2 особини на 100 км2 мисливських угідь та відбираються біологічні матеріали від них для проведення лабораторних досліджень.

Дослідження проводяться за трьома критеріями: наявність вірусу сказу в добутої тварини (досліджується головний мозок); чи споживала тварина вакцину (досліджується зразок із нижньої щелепи на вміст маркеру тетрацикліну); чи сформований імунітет проти сказу (досліджується сироватка крові на наявність відповідних антитіл).

«На території Житомирської області протягом 2018-2019 років проведено 2 осінні кампанії із розкладання пероральної вакцини за допомогою авіатранспорту. Від всієї кількості досліджених лисиць у 2018 році вірусоносійтво виявлено у 10,5% тварин, у 2019 році даний показник вже становить – 3,9%. Загалом із запровадженням імунізації диких тварин показник кількості захворілих лисиць на сказ зменшився на 40%, що свідчить про дієвість пероральної вакцинації», – інформують у ГУ Держпродспоживслужби.

На сьогодні в Житомирській області спостерігається тенденція щодо покращення епізоотичної ситуації стосовно сказу тварин.

Так, за 2019 рік зареєстровано 43 неблагополучних пункти, що на 18 менше до 2018 року. За 2020 рік (станом на 27.08) зареєстровано 22 неблагополучні пункти, що на 1 менше до відповідного періоду минулого року. У цих пунктах виявлено 23 хворі тварини: 9 собак, 8 котів, 5 лисиць, 1 куниця.

Найбільша кількість неблагополучних пунктів зареєстровано в Новоград-Волинському районі – 4, Бердичівському та Ружинському районах – по 3. В 11 районах області випадки сказу тварин взагалі не реєструвалися.
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Коментарів 0