На Житомирщині презентували Національний проєкт зі збереження бортництва

2020-08-31, 12:57
  +16     0


У краю бортництва, на Житомирщині, завершилася науково-дослідницька експедиція в рамках Національного проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі». Проєкт охоплює три області та реалізується за підтримки Українського культурного фонду.

Про це повідомляє пресслужба Житомирської ОДА.
 
Команда проєкту на чолі з куратором, директором Вишгородського історико-культурного заповідника Владою Литовченко проводить наукові експедиції по осередкам бортництва Київської, Рівненської та Житомирської областей з метою знаходження нових осередків стародавнього ремесла, збирання інформації від носіїв, формування фото- і відеоархівів. До житомирської експедиції долучився Президент України 2005-2010 рр. Віктор Ющенко.
 
Як зазначає Влада Литовченко, через пандемію усі активності проєкту були переведені в онлайн. Головним центральним елементом програми стане віртуальний музей бортництва, який складатиметься із «віртуальних філій» музеїв-партнерів Проєкту, в яких є експозиції бортей. Це Національний музей народної архітектури та побуту України (Пирогів), Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав», Вишгородський історико-культурний заповідник, Житомирський обласний краєзнавчий музей, Рівненський обласний краєзнавчий музей, Сарненський історико-етнографічний музей, Олевський краєзнавчий музей і етнографічний музей «Українське село» (Києво-Святошинський район).

«На новоствореній веб-платформі можна буде потрапити до віртуального світу архаїчного бджолярства. Простір платформи буде наповнено віртуальними експозиціями та інтерактивною інформацією у вигляді оцифрованих експонатів, сферичних панорам, 3-D моделей бортей, а також інтерактивного іміджевого альбому, інтерактивного календаря, набору інтерактивних листівок, Qr-карток із доданою інформацією тощо.Весь матеріал, напрацьований цим проєктом, можна буде використовувати для створення номінаційного досьє щодо презентації бортництва у репрезентативних списках нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО», – розповіла Литовченко.


Команда проєкту разом із Віктором Ющенком та Володимиром Федоренком  відвідала сім’ї бортників у Олевському районі, зокрема, господарство Миколи Ренкаса з с.Рудня-Перганська. Ренкас займається древнім промислом вже кілька десятиліть і має 30 бортей. Деякі з них розташовані на деревах. Гості мали змогу особисто піднятися до них за допомогою женні з лосиної шкіри і роздивитися бортні соти.
 
Другий бортник, у якого побували дослідники, – Анатолій Скуміні з села Хочино Олевського району. Анатолій власноруч виробляє борті, їх у ньогопонад50,розташованих на площі приблизно 50 га. Анатолій – спадковий бортник, ремеслом займається також і його 23-річний син Андрій.
 
Житомирські бортники занепокоєні тим, що бортне ремесло зникає, бо займатись ним складно, а лісовий мед важко продати дорожче, ніж вуликовий. Віктор Ющенко пообіцяв на найближчій зустрічі з Прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем обговорити питання збереження та популяризації бортництва в Україні.


Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Коментарів 0